понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, natomiast często służą dodatkowo za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia PVC buduje się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Dużo czaru maja tez takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, tymczasem chcą również wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PVC zdołają być niesłychanie wysmukłe, jednakże trzeba je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий