пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawy względnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące domy a także ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzeszki. Gdy chcemy by nasze roślinne plot było niezmiernie rosłe a przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy projektu trawnika lub rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, niskie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach lub osłonią gołe wycinki ziemi. Dobrze ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie strzeliste zielone ogrodzenia można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy mogą być o wiele droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, przecież jego wariacje Fastigiata Robusta wolno zostawić sam jeden.Będzie szybko rósł oraz oszczędzi filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest bardzo zacieniony, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja zmianie o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu czytelnego w słońcu, toż nawet w śladu korona drzewa ostają dość jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий